رنگ روغنی

رنگ روغنی چیست؟

رنگ روغنی در سالهای دور از آمیختن رنگدانه ها(پیگمنت) به روغن های گیاهی (مانند بزرک, سویا, پنبه و …) به عنوان مایع چسبنده و پیوند دهنده بدست می آمد. روغن بزرک روغنی متمایل به زرد با بویی مخصوص است این روغن در مجاورت هوا تبخیر نمی شود بلکه با اکسیژن هوا ترکیب شده و به صورت ژله ای در می آید. ب

ه همین دلیل در نقاشی رنگ روغن پودر رنگ را با آن مخلوط می کنند و از آن رنگ درست می کنند. فرآیند اکسیداسیون, یک فیلم رنگ با استقامت و انعطاف پذیر خلق می کند. برای اینکه سرعت خشک شدن رنگ روغنی را بالا ببرند از افزودنیهای خشک شونده (روغن اسکاتیف و تربانتین) استفاده می کنند.

رنگ روغنی

ویژگی رنگ روغنی ساختمان

رنگهای روغنی از رنگهای قدیمی ساختمان محسوب می شوند که از دیرباز برای رنگ آمیزی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گرفته است. ولی با وجود مضراتی که برای رنگ روغنی بر می شمرند, هنوز هم برای رنگ آمیزی درب و پنجره ها و نرده های فلزی از این رنگ ساختمانی استفاده می گردد.

رنگهای روغنی به دلیل وجود روغن موجود در آن با آب رقیق نمی شود. برای رقیق کردن این رنگها از حلالهایی استفاده می گردد که سبب بوی نامطبوع این رنگها می شود. که ممکن است تا چندین روز پس از استفاده از این رنگها, بوی نامطبوع آن در محیط باقی بماند.

از دیگر ویژگی های رنگ روغنی دیر خشک شدن این رنگها می باشد که باعث طولانی شدن و در نتیجه بالا رفتن زمان اجرا می گردد. البته در خلق تابلوهای نقاشی, هنرمندان با بهره گیری از این ویژگی امکان ترمیم اشتباهات خود را پیدا می کنند.

رنگ روغنی

مزایا و معایب رنگ روغنی مات

در زمان گچ کاری ساختمانها معمولا دقت زیادی برای ایجاد سطوح صاف صورت نمی پذیرد لاجرم در هنگام رنگ آمیزی ساختمان باید در انتخاب رنگ دقت نماییم تا علاوه بر خواسته خود برای ایجاد پوشش زیبا و قابل شستشو بر روی سطوح, رنگی انتخاب نماییم که سطح صاف تری در نهایت کار بدهد. ماهیت رنگ مات به صورتی است که کمتر نور را بازتاب می دهد به همین دلیل برای سطوحی مثل سقف و دیوارهایی که مشکل گچ کاری زیاد دارد از رنگ روغنی مات استفاده می شود. البته این رنگ مات دارای معایبی از قبیل قابیت شستشوی کمتر نسبت به رنگهای روغنی نیم براق و براق, بوی نامطبوع بیشتر و پوشش کمتر می باشد. اخیرا طراحان داخلی ساختمان اقبال بیشتری نسبت به اجرای رنگهای مات از خود نشان میدهند به خصوص در آتلیه های هنری و استودیوهای تلویزیونی به علت بازتابش کمتر از رنگهای مات استفاده بیشتری می گردد.

رنگ روغنی

رنگ روغنی دیوار

در سالهای اخیر استفاده از رنگ روغنی در ساختمانها به رنگ آمیزی درب و نرده های فلزی محدود شده است و بجای این رنگها که سمی بوده و بوی نامطبوعی برای چند روز در ساختمان بجا می گذارند و از لحاظ زیست محیطی آلوده می باشند, رنگهای اکریلیک پایه آب مورد استفاده قرار می گیرد زیرا این رنگها بجای ترکیبات و حلالهای نقتی و تینری از آب و مواد غیر سمی در حلال و ترکیبات خود استفاده می کنند. که زود خشک شده و قابل شستشو می باشند. البته اخیرا توسط بعضی شرکت ها, رنگ اکریلیک مخصوص فلز تولید گردیده و مانند رنگهای روغنی برای رنگ آمیزی فلزات, در سه نوع مات, نیم براق و براق عرضه می شوند.در ضمن ضد رنگ اکریلیک مخصوص آهن نیز در این شرکتها جهت آماده سازی فلز تولید شده است.

رنگ روغنی آلكیدی چیست

رنگ آلكیدی یا همان رنگ روغنی از دسته رنگهای با براقیت زیاد می باشد كه باعث زیبایی هرچه بیشتر سطح رنگ آمیزی شده می شود

ثبات و ماندگاری رنگهای براق آلكیدی از جمله ویژگیهای مثبت این رنگ روغنی می باشد كه آنرا از سایر رنگها متمایز كرده است

رنگ های روغنی آلكیدی در انواع مختلف فام و در طیف سفید تا سیاه موجود می باشد كه این گونه رنگها مقاومت بسیاری خوبی در برابر شرایط مختلف جوی و همچنین رطوبت بالای محیط دارند

ويژگيهای رنگ روغنی آلکیدی

در ساخت رنگ های روغنی آلكیدی از یك نوع رزین آلكیدی به همراه مواد حلال و رنگدانه های رنگی و مواد افزودنی دیگر استفاده می شود . این مواد در هنگام قرار گرفتن در معرض هوای آزاد تبخیر شده و لایه سخت و محافظ رنگی بر روی سطح ایجاد می شود كه مانع ورود آب میان داه های رنگی شده و از شسته شدن آن توسط آب جلوگیری می كند. رنگ های روغنی آلكیدی قابل استفاده بر روی تمامی سطوح گچی ، سیمانی ، فلزی و چوبی و … را دارد كه در صنعت ساختمان بسیار مورد استفاده می باشد.

مزایای رنگ روغنی آلکیدی

  • رنگهای روغنی آلکیدی در برابر ساییدگی مقاوم هستند.
  • رنگهای روغنی آلکیدی در برابر رطوبت و نم مقاوم هستند.
  • رنگهای روغنی آلکیدی در مدت زمان طولانی کیفیت و درخشندگی خود را حفظ می کند.
  • رنگهای روغنی آلکیدی از چسبندگی بالایی برخوردار هستند و به هر سطحی می چسبند.
قیمت رنگ روغنی

رنگهای روغنی نیز به مانند رنگهای “اکریلیک آب پایه” این امکان را دارند که طبق سفارش مشتری و توسط سیستم ترکیب کامپیوتری در 20 هزار شید رنگی آماده میشوند. رنگهای روغنی براق به نسبت رنگهای روغنی نیم براق و مات از قیمت بالاتری برخوردارند و همچنین در بین شیدهای متفاوت محصول , رنگهایی با فام های قرمز, نارنجی, بنفش و مخصوصا ارغوانی نسبت به فامهای دیگر و رنگهای تیره به نسبت رنگهای روشن از قیمت بالاتری برخوردارند. در مورد قیمت اجرا نیز اجرای رنگ روغنی به نسبت رنگ اکریلیک از قیمت بالاتری برخوردار است. چون این محصول دیرتر خشک می شود, زمان رنگ آمیزی را طولانی می کند و این مسئله هزینه رنگ آمیزی را بالاتر می برد.خدماتی که در رنگ آمیزی رنگ روغن ارائه می گردد عبارتند از اجرای روغن زیرکار, بتونه کاری (ماستیک), سنباده کاری و در صورت نیاز بتونه کاری مجدد و در نهایت رنگ آمیزی سطوح.

بـا مـا تمـاس بگیـریـد

ايميـل :

 

info@zarinsazann.ir

کلیه حقوق این سایت برای شرکت زرین سازان محفوظ است