رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک چیست؟

رنگ پلاستیک که بر پایه آب هستند، جزو نخستین انواع رنگ بوده اند كه با گذشت زمان این رنگ ها بهبود پیدا کرده اند به گونه ای که امروزه شاهد تولید رنگ های پلاستیک با ویژگی های مختلفی است. اما همواره رنگ های پلاستیک بیشترین استفاده را در نمای داخلی ساختمان مانند سقف و دیوارها داشته اند.

رنگ پلاستیک

درباره رنگ پلاستیک بیشتر بدانیم

رنگ پلاستیک که بر پایه آب هستند، جزو نخستین انواع رنگ بوده اندكه با گذشت زمان رنگ پلاستیک بهبود پیدا کرده اند به گونه ای که امروزه شاهد تولید رنگ پلاستیک با ویژگی های مختلفی است. اما همواره رنگ پلاستیک بیشترین استفاده را در نمای داخلی ساختمان مانند سقف و دیوارها داشته اند.

رنگ پلاستیک امروزی حاوی ذرات پلاستیکی میکروسکوپیِ چسب، بتونه و رنگدانه هستند که در آب حل می شوند. این رنگ ها محلول در آب هستند، اما در هنگام خشک شدن،تقریبا ضد آب می شوند. چسب استفاده شده در رنگ پلاستیک می تواند از انواع مختلف مواد مانند وینیل باشد. رنگ پلاستیک در دو گروه رنگ تمام پلاستیک و رنگ نیم پلاستیک به بازار عرضه می شوند. رنگ تمام پلاستیک نسبت به رنگ نیم پلاستیک مقاومت خوبی در برابر آب دارد اما پایداری خوبی در برابر رطوبت ندارد. از سوی دیگر رنگ نیم پلاستیک نسبت به رنگ تمام پلاستیک از مقاومت کم تری در برابر آب و رطوبت برخوردار است ولی استفاده از  آن ها کاربرد بیشتری دارد.

اگر بخواهیم به طور اختصاصی به تفاوت این دو رنگ بپردازیم باید بگوییم که رنگ تمام پلاستیک دارای کیفیت و ماندگاری بهتری نسبت به رنگ نیم پلاستیک است و رنگ پلاستیک مطمئنی به حساب میآید . این محصول، مناسب مشتریانی است که خواستار رنگی مقرون به صرفه و در عین حال دارای پوشانندگی بالا می باشند. رنگ نیم پلاستیک مناسب و ایده آل جهت استفاده در سطوح داخلی مانند سقف ها، نقاشی های قبلی، دیوار گچی خشک شده، پنل گچی و غیره می باشد. از سوی دیگر رنگ نیم پلاستیک جزو پر استفاده ترین رنگ داخلی ساختمان است، این رنگ  آب پایه بوده و در آن از مواد مضر و سرطان زا مانند مشتقات نفتی استفاده نشده است، به همین دلیل مواد به کار رفته در آن به هیچ وجه برای محیط زیست و سلامت انسان خطرناک نیست، بوی کم یکی دیگر از ویژگی های رنگ پلاستیک است. رنگ پلاستیک مناسب مشتریانی است که می خواهند سطح در عین پوشانندگی دچار ترک خوردگی نشود. رنگ پلاستیک با توجه به استفاده از مواد با کیفیت بالا، همزمان اقتصادی ترین رنگ پلاستیک نیز می باشد. زمان خشک شدن سطحی این رنگ ۲ ساعت می باشد. به طور کلی پیشنهاد می شود از رنگ پلاستیک برای نقاشی دیوارها، سقف های داخلی ساختمان، سقف های دارای نقاشی قدیمی استفاده شود. همچنین این محصول برای سطوح دیگری مانند گچ، چوب، آجر، سیمان نیز قابل استفاده است

رنگ پلاستیک

مزایا و معایب رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک رنگی با ایمنی بالا است که برای سلامتی انسان و محیط­ زیست خطری ندارند. اگرچه رنگ پلاستیک ماندگاری رنگ­ روغنی را ندارد، اما بازه زمانی لازم برای خشک شدن آن کوتاه ­تر از رنگ­ روغنی است. بنابراین در صورتی که نقاشی یک فضا نیاز به سرعت عمل بالایی داشته باشد، بهتر است از رنگ پلاستیک استفاده شود. با توجه به این ویژگی می­ توان چند لایه رنگ را در یک روز روی دیوار پیاده کرد.

رنگ پلاستیک بوی کمی دارد و تمیز کردن آن ­ها ساده است. برای تمیز کردن رنگ پلاستیک می ­توان به سادگی از کمی آب و صابون استفاده کرد اما تمیز کردن رنگ­ روغنی نیاز به صرف زمان و انرژی بیشتری دارد. به همین دلیل استفاده از رنگ پلاستیک برای دیوارهای داخلی مناسب ­تر است. نکته مثبت دیگر رنگ پلاستیک درمقایسه با رنگ­ روغنی این است که هزینه کمتری دارند. یکی از معایب رنگ پلاستیک ماندگاری کم آن ­ها است، اما با توجه به دوستدار طبیعت بودن و مضرات کمتری که نسبت به رنگ­ روغنی دارند، انتخاب بسیاری از افراد هستند.

مزایای رنگ پلاستیک :

 • عدم نیاز به آماده ­سازی سطوح قبل از نقاشی
 • عدم رشد کپک در سطوح نقاشی شده
 • عدم انتشار مواد سمی
 • قابلیت تمیزشوندگی آسان با آب
 • خشک شدن سریع
 • انعطاف پذیر و مقاوم در برابر ترک خوردگی
 • قابلیت استفاده در تمام سطوح
 • ماندگاری و پایداری با گذشت زمان
 • مقاوم در برابر نور آفتاب

معایب رنگ پلاستیک :

 • عدم ایجاد درخشندگی روی سطوح
 • ماندگاری و دوام کمتر نسبت به سایر رنگ ها
 • امکان لایه لایه شدن در حضور رطوبت
رنگ پلاستیک

موارد استفاده از رنگ پلاستیک

کیفیت رنگ پلاستیک در طی سال های متمادی بسیار بهبود یافته است و اکنون یک پوشش بسیار بادوام بر روی سطوح داخلی و خارجی است. رنگ پلاستیک در قسمت های مختلف ساختمان از استخرهای شنا گرفته تا انبارها، بام ها، نرده ها و کف ها قابل استفاده هستند. این رنگ در گروه رنگ بهداشتی قرار دارد، بنابراین می توان از آن ها در مناطقی که برای عموم آزاد است استفاده کرد. از آن جا که این رنگ ها بوی کم دارند و در حالت ایده آل حاوی فناوری هایی هستند که به طور فعال با باکتری ها، میکروب ها و غیره مبارزه می کنند، برای مراکز تفریحی، بخش های بیمارستانی و خانه های مراقبت مناسبند.

بـا مـا تمـاس بگیـریـد

ايميـل :

 

info@zarinsazann.ir

کلیه حقوق این سایت برای شرکت زرین سازان محفوظ است